Изпитвам ужасТно притеснение, когато сърцето ми иска телесния му дом да изхвърли огромно количество помия, предизвикана от нещо толкова благородно каквото се предполага, че трябва да бъде изкуството. И то не масовото, лесносмилаемо изкуство, а онова, което претендира за елитарност, високи цели и истини…
И така, омотавайки главата си в мисли за Вселената на духа, се озовах на поредния театрален абсурд, нелепо изсмукал някакви нещица от нещо наистина ценно, но превърнато в ширпотреба. Става въпрос за нискокалоричната до безобразие адаптация на Борислав Чакринов на текста на един от израелските класици Ханох Левин, познат на българската публика най-вече от „Старицата от Калкута” – блестящ спектакъл на Явор Гърдев в „Театър 199”.
Чакриновият опит е нахлузил евтин, но здрав кондом върху един супер плодовит текст така, че словата стават прости думички, достойни за риалити приключението „Биг Брадър”. За жалост, докато в постановката може да има съмнения за качеството на превода, в Брадъра всичко е гарантирано – 100-процентов оригинал!
Не само по тази причина, представлението „Търговци на презервативи” се е превърнало в нещо като кабаре, в нещо като театър, в нещо като говорилня от незадоволени кандидат-ползвачи на презервативи.
Всичко е толкова безумно слабо и повърхностно, именно заради пълнежа – все едни и същи и герои, с увиснали носове и вмирисани презервативи… В един момент кондомът пада и цапа… Цапа така, че трудно се отмива и, както казва един от героите „сякаш живот още в него има…” А то всъщност е едно безмилостно окаяние. Такава е съдбата на кондома, но и на театъра – на доизживяване – вече 20 години, като всичко останало и всичко наоколо. След 2 години Той е стар и опърпан, Тя – като препечена кокошка, заключава друг от героите за основните действащи лица в „Търговци на презервативи”. Освен, че двете години в побългареното творение се равняват на 20 в окепазената все още прехождаща българска държава, този цитат носи същата скука, дори старческата деменция, припозната като хумористичен похват, но не помагаща нито в театъра, нито в държавата.
„Който не се е родил, губи” е може би най-разтърсващият цитат в пиесата, изречен след бисери от типа на „годишна презервативна консумация” и „И ох, и ах”. Така, безславно и блудкаво се „развива” и свършва поредната творческа приумица на прехода. Едно е сигурно – който не е отишъл в театър „София” – със сигурност, не губи. До следващия път.
Има хора, които са родени, за да стъпват на сцената, и други, които са родени, за да ги гледат. Аз правя второто от 17 години и нямам претенции, че от мен започва всичко, за разлика от доста хора на изкуството. А, това, пич, е блог, а не Държавен вестник…
chovek, kojto ne e stapval na scena moje da govori taka za teatara, ne s tep zapochva vsichko, pich.