„Внучката ме вдъхновява повече, но тя толкова е задобряла, че вече рисува по поръчка“, казва бабата с усмивка. Споделя, че има и по-малко внуче: „И вече се интересувам от неговите неща, тъй като той подхожда по детски. Въпреки това, скоро ще има изложба, която ще наречем „Адамек и Марианка„.
Над 60 години Бланка Шперкова се занимава с изработването на обекти от тел. Вдъхновява се от традиционен словашки занаят за обработка на изделия от тел. От начало обаче нещата не вървят и тя измисля своя техника. Телта Шперкова използва и в свой филм, комбинация от игрално кино и анимация.
Бижута създава първоначално само за себе си и за приятели. „Но след „нежната революция“, с отварянето на границите, имах доста фенове във Виена, в Германия и Америка. Доста се харесаха нещата ми в Япония, но в Русия и Китай не им вървеше“, допълва тя.
Отново с усмивка обяснява, че в цялата работа има и игра на думи, тъй като нейното име е Шперкова, а шперк и на чешки, и на словашки означава бижу. „Тоест заради фамилията си трябваше да се пробвам да направя някое и друго бижу“, смее се Бланка Шперкова.
Чешкият център е домакин на изложбата „Бабче и внуче“.
Бланка Шперкова е родена през 1948 г. в Банска Бистрица (Чехословакия). Завършва средно художествено училище в Братислава, след това Академията за изящни изкуства в Прага (1968-1969), специалност „Куклено изкуство“ и Института за приложни изкуства (1969-1974), ателие „Телевизионна и филмова графика“.
От 1970 година започва да работи и да експериментира с тел. Вдъхновява се от стария традиционен занаят на словашките майстори на телта, но развива своя собствена техника на плетене, като не използва куки или други инструменти, а само пръстите си. Съсредоточава се върху минималистичния нисък пълнеж (наддаване с една бримка), с който успява да изрази идеите си както в анимационния филм, така и в монотипната графика, пластиката, но и в бижутерията.
Тематично, работите й преминават от реалистична форма (фигури, части от човешкото тяло, животински мотиви) към стилизации, но винаги с ясен литературен подтекст. Използва специфичните свойства на телената „прежда“ – ефирност, прозрачост, възможност за наслояване на форми една в друга, а при инсталирането на творбите си разчита на светлината и сянката като основни експресивни елементи. Носителка е на редица награди в различни области на нейната дейност. Работите й са в колекции в Европа и Америка. /ДД/