В периода между двете световни войни представителства у нас са имали едни от най-големите фирми за производство на автомобили, като Fiat, Мercedes, Ford и Citroen.
Част от тези модели, които вече са почти 100-годишни, могат да се видят в Националния политехнически музей.
Сред тях е и Ford Model T от 1928 г. Той е наследник на най-произвеждания и до наши дни автомобил, с който самият Хенри Форд става прословут. Той въвежда поточната линия, при която всяко звено от предприятието се занимава с конкретна дейност и по този начин обемите на производство се разширяват главоломно за онова време.
„Тенекиената Лизи„, както разговорно наричат този автомобил в САЩ, е в много добро състояние и в движение, и доста често напуска експозицията на музея, за да участва в снимки на реклами, филми и ретро ралита.
Любопитно е, че емблемата на Ford Model T всъщност е и термометър, който показва на шофьора какви са градусите в двигателя. Когато градусите надвишават определена стойност, той трябва да спре колата, да „отвори“ емблемата и да охлади двигателя.
Италианският Fiat Тopolino от 1936 г. е сред най-продаваните малки автомобили в Европа. Той е представител на търсенията на аеродинамиката в дизайна на автомобили. Създаден е във време, когато започват първите презокеански полети, започват да се развиват бързите скорости и скоростните влакове.
Малко известно е, че от края на 30-те години в България се внасят и първите скоростни влакове именно от Fiat. Те са били с дизелови двигатели и са обслужвали жп линията от София до Пловдив.
Репортер – Даниел Димитров
Оператор – Красимир Михайлов
Монтаж – Валя Ковачева