Проектът „Никъде нищо, някъде нещо“ представя три от най-новите работи на чешкия тандем Давид Бем и Иржи Франта. Цикълът дигитални рисунки „Симулиран сън„ е съставен от цветни рамкирани панели, които изглеждат като мозайка, а кратко видео представя диагнозата синдром на дефицит на вниманието. Има и „карантинни“ рисунки, които двамата артисти си предават по време на локдауна и в началото функционират като закодирани съобщения, които обменят помежду си.
„Важното в нашата съвместна работа е, че използваме рисунката като средство за диалог помежду ни, какъвто е случаят и с тази изложба, разказва Давид Бем пред камерата на БТА. Наричаме го рисунков пинг-понг – някой започва нещо, а другият го довършва. Така постоянно си връщаме топката един към друг“. По думите му заглавието „Никъде нищо, някъде нещо“ по най-краткия начин описва ситуацията в момента.
„Всъщност, ние живеем в един вакуум, в който постоянно някъде се случва нещо, а всъщност нищо не се случва, коментира Иржи Франта. Постоянно се бълват фалшиви новини и ние сме постоянно в тях. Това е нещо като снежна топка, която се търкаля постоянно. Тя се уголемява, уголемява, но вътре е празна. Затова казваме „нещо“, което всъщност е нищо“.
Роденият през 1982 г. Давид Бем е завършил художествената академия в Прага. Трикратен носител е на чешката награда за млади творци „Индржих Халупецки“. Книгите му са оценявани с редица отличия – „Златна панделка“ за художествено изпълнение на „Тишината на хипопотама“ (2009). Две от книгите му получават най-престижната чешка литературна награда „Магнезия Литера“ в категорията „Книги за деца и младежи“ – „Глава в главата“ (2014) и „А като Антарктида“ (2020).
Иржи Франта, роден през 1978 г., е член на групата Rafani, част от обединението Jiri Franta & David Bohm, основател на галерия ETC в Прага, инициатор на комикс фензина EX, многократен финалист на наградата „Индржих Халупецки“.
Давид Бем и Иржи Франта са творчески тандем от 2006 г. През 2014 г. представиха свой проект в рамките на десетата „Нощ на музеите и галериите – Пловдив“. Двамата правят пърформанси, снимат видеа, изграждат инсталации в обществени пространства, създават стенописи и са автори на илюстрации за книги и списания. Творбите им напомнят на рисуван дневник, графит, карикатура, комикс, концептуално изкуство, гротеска, спортно изпълнение, художествено сътрудничество, физически експеримент, импровизирана хореография или театрално представление, посочва критиката.
Репортер – Даниел Димитров
Оператор – Красимир Михайлов
Монтаж – Емил Граничаров