Музикалният театър вдига завесата за една от най-внушителните си постановки – „Прилепът“ от Йохан Щраус-син. Единствено екип на БТА бе допуснат зад кулисите на спектакъла, за да стане свидетел на приготовленията на артистите, сцената и грандиозните декори. В реквизита са три огромни полилея, поръчани в Китай специално за второ действие. Съоръженията са без аналог в досегашната история на театъра – височината им е два метра, а диаметърът – 180 сантиметра.
Пред камерата на БТА застанаха част от основните лица, отговорни за този наистина внушителен проект.
„Смятам, че съм надскочил възможностите на театъра за реализацията на една такава постановка, каза сценографът Иван Савов. Използвали сме най-съвременни технологии за работа в театър. Всичко това струва много за мизерните условия, при които съществува българският театър, независимо дали е драматичен, оперетен или оперен“.
Посягаме към „Прилепът“ с един сравнително нов прочит, за да може публиката да открие нещо ново в един познат мюзикъл, каза Александър Мутафчийски, асистент-режисьор. Негова е била задачата да прегледа всички досегашни преводи и да предложи либрето, което да се обляга на оригинала, но да има иновации. „Затова публиката ще се изненада“, смята той. Негово е и предложението да се вмъкнат част от две малко познати произведения на Щраус-син – кадрилът „Бал с маски“ и полката „Гръм и мълния“.
Сопраното Илина Михайлова дебютира в оперетата като Розалинда. „За мен като един оперен артист, оперетата е откритие. Мислех, че оперетата е по-лесна от оперета, но не е така. Тук има съвкупност от театър, опера, танци, игра, и съм щастлива, че мога да бъда част от всичко това“. Скоро в Атина тя ще има щастието да пее отново с Хосе Карерас.
Владимир Грудков, в ролята на Габриел фон Айзенщайн – солист, разказва: „Процесът на подготовка за „Прилепът“ започна още лятото, в края на миналия сезон. По думите му този спектакъл е различен с това, че представя класическа оперета, която не изглежда по класически начин: „Има доста препратки към живота ни в момента. Много по-раздвижена е, случват се много неща едновременно, героите играя на няколко плана. И затова има вероятност публиката да изпусне нещо от сюжета, което е предпоставка да дойде и да ни гледа отново“.
Ние правим магия. При нас всичко е магия. Целият процес е магия, защото театърът по принцип е магия. Думите са на Мария Андонова-Стрик – перукер-гримьор с 40-годишен стаж в Музикалния театър. „Щастливи сме, че сме сред артисти, които завладяват публиката, но те са завладели и нас. Всички работим за една кауза, но най-вече артистите, които са на сцената. Всичко е едно взаимно зареждане“, казва още тя.
„Всеки уважаващ себе си музикален театър държи в афиша си „Прилепът“, коментира режисьорът Марияна Арсенова, която е и директор на трупата. Надявам се, прекрасната емоция, която владее всички, които работят в пиесата, да се прехвърли и на публиката. Искам целият спектакъл да тече като кинолента, а зрителят да има усещането, че е станал съпричастен на най-красивите моменти от тази прекрасна драматургия и тази фантастична музика на Щраус-син“. Това класическо заглавие с нова постановка показва, че жанрът е непреходен и може да пребъде години напред, без да се страхува, че ще бъде затрупан с прах или ще остане като архивно наследство, допълва Арсенова. Оперетата е жива и тя придобива все по-интересен вид с младите лица, с красивата сценография и сюжетите, в които всеки може да намери частица от себе си, смята тя. Навремето Марияна Арсенова влиза в ролята на Розалинда и гастролира във всички немскоговорящи страни на Европа, Скандинавието и Япония.
Диригент-постановчик на „Прилепът“ е Юли Дамянов, диригенти – Огнян Митонов и Димитър Косев, сценографи – Иван Савов и Слава Савова, художник по костюмите – Яна Дворецка, хореограф – Йоанна Стоянова. В спектакъла участват Денко Проданов и Александър Панайотов (принц Орловски), Олга Динева, Добрина Икономова, Илина Михайлова и Марияна Арсенова (Розалинда), Богомил Спиров и Владимир Грудков (Габриел Фон Айзенщайн), Николай Борисов, Иван Панев и Христо Сарафов (Франк), Стефан Петков и Пеньо Пирозов (Алфред), Катерина Тупарова, Теменужка Трифонова, Дайана Фирузи и Исидора Молес (Адела), Кръстан Кръстанов, Добромир Момеков и Александър Мутафчийски (Доктор Фалке), заедно с хора, балета и оркестъра на Музикалния театър.
Тази година се навършва един век от първата реализация на „Прилепът“ у нас. Оперетета е поставена е за първи път у нас от Свободен театър. На сцената на Музикалния театър е играна за първи път през 1954 г., и през годините има още осем версии.
Репортер – Даниел Димитров
Видео – Красимир Михайлов
Монтаж – Емил Граничаров