Home / театър / Планината Чирчео – италианската Броукбек?

Планината Чирчео – италианската Броукбек?

Деветима мъже разказват с езика на телата си сюжет, в който сливането на двама от тях в едно цяло е кулминационен акцент. В спектакъла  „Планината Чирчео“, представен в 12-ото издание „Световен театър в София“, асоциациите с „Планината Броукбек“ са неизбежни, макар и леко преувеличени.

Планината Чирчео е митично пространство в Италия, при Тиренско море, в което Одисей и неговите спътници се изправят срещу магьосницата Цирцея. Способността й да преобразява хората в свине и променящите се води на морето са основен източник на вдъхновение на Фабрицио Фавале, автор на концепцията и хореографията. Той е и един от деветимата артисти, които потъват в този експресивен, чувствен, хипнотичен и много ритмичен танц, пунтиращ атмосферата на бурно море.

Фабрицио и Андре Дел Бианко създават на живо звукови и визуални ефекти с промени в осветлението, цветовете и плътността на атмосферата. Те привнасят различни естествени елементи като вулканични останки, ледени блокове, скали, животински фигури и различни образи. В крайна сметка се получава контраст между архаичности и високи технологии.

Наричат Фабрицио Фавале „поет на танца“. През 2011 г. той е удостоен с Почетен медал на президента на Италия за хореографски талант. Неговата  компания „Ле Супличи“ гостува на престижни форуми, сред които са Венецианското биенале, Единбургският фестивал и Международното танцово биенале в Лион.

Фавале не е първият в родината си, който използва Чирчео в проект с гей тематика. През 2009 г. на голям екран излиза „Рожденият ден на Дейвид” (Il compleanno). Филмът разказва за две двойки, решили да прекарат заедно лятото си в планината Чирчео. Лентата е с участието и на българския актьор Христо Живков, който обаче няма участие в хомо аферата между главните герои.

За „Планината Чирчео“

Концепция и хореография – Фабрицио Фавале
Оригинална музика – Даниела Кативели
Друга музика –Sigur Ros, Mountains, On, Alex Somers, Windy&Carl
Танцьори – Даниеле Бианко, Винченцо Копучо, Андреа Дел Бианко, Фабрицио Фавале, Франческо Леоне, Кенджи Мастуяма, Мирко Папарусо, Стефано Роведа, Даниеле Салвито

Световен театър в София – акцентите

На 6 юни в „Синема сити“ бе излъчен запис от представянето на класическата шекспирова пиеса „Юлий Цезар”, дело на Националния театър Лондон. Никълас Хайтнър, един от най-добрите познавачи на Шекспир, потапя публиката в напрегнатите събития и тя става активна част от действието, което е забележителна тетрална интерпретация, вдъхновена от рок музиката, хепънинга и най-доброто от масовата култура на новото време. На 9 юни в Дома на киното бе прожекцията на „Три сестри” на Тимофей Кулябин, още един интересен поглед върху класически образци, представен с езика на глухонемите.

„Световен театър в София“ продължава. На 11 юни в Младежкия театър „Николай Бинев” е „Неудачници“ на режисьора Ярек Цемерек. На 18 и 19 юни в Народния театър „Иван Вазов” е „Власт и съпротива“ на Шаушпил Хановер по романа на Илия Троянов.

>> Материалът е публикуван в bTVnovinite.bg <<

About Даниел Димитров

Check Also

Фей Дрискъл: Животът е твърде странен, за да има само култ към тялото или само ирония

Освен хореограф, изпълнител и режисьор, удостоен с най-големите световни награди за танц, тя носи почти …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Content is protected !!