През 1014 г. византийският император ослепява 14 000 български войници на цар Самуил, като на всеки 100 оставил по един с едно око, за да ги води по пътя към дома.
Василий Втори влиза в историята с прозвището Българоубиец.
Никак няма да е пресилено, ако кажем, че хиляда години по-късно
ние, българите, оставяме самия Самуил с едно око
макар и в неговия вариант на паметник, издигнат в центъра на София.
По-наблюдателните забелязват, че отскоро време има малка промяна в монумента, предизвикал широка обществена дискусия заради светещите очи. Зрението на царя отслабва (вижте актуални снимки).
Вероятно, причина за изчезващата светлина от лявото око на владетеля е недоброто качество на поставения в него диод.
Защо трябва да светят?
Авторът на скулптурата Александър Хайтов обясни преди време, че критикуваните очи символизират очите на всичките ослепени воини на Самуил. „Той ще гледа вместо тях!“, заяви творецът.
Дали обаче ще съумеем да запазим уважението си към идеята на Хайтов и най-вече – към желанието му да овековечи по, може би, необичаен начин делото и лика на един български държавник и пълководец, който в продължение на десетилетия успява да удържа атаките на Византия и дори й нанася сериозни поражения.
Да си припомним края!
Според историята цар Самуил успял да спаси живота си в битката при село Ключ, но издъхнал при гледката на хилядите слепци, завръщащи се вкъщи след два дни – на 6 окромври 1014 г.
Българите били нападнати в тил от отряда на Никифор Ксифий. Легендата гласи, че той е роден с името Николай някъде в Старозагорско. На 11-годишна възраст е отведен в робство в Константинопол, където е обучаван във византийска наука и изкуство, и станал военачалник в армията на Василий Втори.
Пак според преданията братът на Никифор бил един от ослепените войници в редиците на Самуиловата войска.
България е окончателно покорена четири години по-късно и остава под византийско владичество близо два века.
Още за цар Самуил:
Плевнелиев: Костите на цар Самуил трябва да се върнат в България
Колко тежи царската корона в наши дни?