Фадо звездата Дулсе Понтеш (DulcePontes.net) е впечатлена от вокалната полифония на българската народна музика, която според нея е много трудна за възпроизвеждане.
Фадото е на мода сега в Португалия, което е положително, защото през 1993 година се считаше за демоде и не беше така популярно, освен Амалия Родригеш – царицата на фадото и вдъхновение за младите изпълнители, казва Дулсе в интервю за Нет Инфо. (Виж фотогалерия от пресконференцията)
За мен фадо е вътрешна гордост и лекуване на рани, а посредством това съпричастие се постига върховен момент на болка. Но фадо не е само болка и тъга, а и вълнение, емоция, добавя Понтеш. Трите неща, които я правят щастлива, са нейният 5-годишен син, природата и полетът на птиците.
Моят принц на бял кон още не е дошъл, признава 38-годишната чаровница, и веднага уточнява, че не е мъжемразка. Но от почти година няма приятел.
Повече време Дулсе Понтеш прекарва извън Португалия, предимно в Испания. Определя се като португалска емигрантка, която от време на време се връща в родината си. Работила е с редица големи имена в музиката, но казва, че никога няма да забрави Енио Мориконе. Мечтае за съвместен проект с Питър Гейбриъл.
– Какъв инструмент трябва да има човек в душата си, за да може не само да чуе, но и да разбере Вашата музика?
– Само душа. Тя е основен инструмент.
– Как се отнасяте към клишетата, които Ви поставят – наследница на Амалия Родригеш или най-харизматичната изпълнителка на фадо?
– Аз съм просто Дулсе Понтеш. . .
– Каква е разликата между мъжкото и женското фадо пеене?
– Има разлика между фадото в Лисабон и фадото в Куимбра. Второто се изпълнява по-често от мъже, а Амалия Родригеш е първата жена, която пее фадото от Куимбра. В това фадо има влияние от Средновековието, а китарата се настройва по съвсем различен начин в сравнение с Лисабон.
– Има ли влияние циганската музиката върху фадото?
– Циганската, бразилската и афро музиката имат своя отпечатък върху фадото. Може би фадото взима по нещо от всички тези стилове. Има много теории, според една от тях то произлиза от древен африкански танц, но аз не съм сигурна, че тази теория е достоверна.
– Има ли стил и култура, до която искате да се докоснете?
– Никой не познава пътя до края на живота си. Ние просто вървим напред. Иначе бих искала да свиря на табла.
– Кога се чувствате най-красива?
– Смятам, че не съм хубава по каноните за традиционна хубост. Щастлива съм, когато съм в хармония или когато се къпя под водопад. В Северна Португалия има много водопади с кристално чиста вода, от която дори може да се пие…
(Под друго заглавие материалът е публикуван в netinfo.bg)
автор: Даниел Димитров